True Blood – Pravá krev I.

Seriál Pravá krev, pocházející z produkce televize HBO, nabízí divákům mysteriózní příběh s prvky hororu, satiry i erotického thrilleru. Vše vychází z předpokladu, že upíři skutečně existují a tvoří svéráznou minoritu – podobnou například náboženským sektám či národnostním menšinám. Poté, co byla vynalezena syntetická krev, kterou si lze běžně pořídit, už upíři nemusejí vysávat lidem krev, ale normálně si ji koupit, a proto s nimi mohou běžně koexistovat. O upířích právech a způsobech začlenění do společnosti se vedou debaty dokonce i v televizi. Jednu takovou nabízí hned úvodní epizoda.

Dějištěm tohoto dramatu, s řadou sexuálně otevřených scén, je malé městečko Bon Temps v Louisianě. Hlavní hrdinkou seriálu je servírka Sookie Stackhouseová (Anna Paquinová), jež je obdařená nadpřirozenou schopností číst myšlenky. Vzhledem ke své výjimečnosti to však v životě nemá vůbec jednoduché. Do městečka Bon Temps se jednoho dne dostane pravý upír Bill Compton (Stephen Moyer). Tento charismatický upír se nakonec stane objektem zájmu Sookie. Jeho příchod ale předznamenává řadu drastických úmrtí, která vedou k nejrůznějším podezřením …

Dalším důležitým hrdinou je bratr servírky Jason (Ryan Kwanten), který miluje ženy a rád je obšťastňuje. Důležitou postavou je také nejlepší kamarádka Sookie – prostořeká černoška Tara (Rutina Wesleyová), která nemá problém lidem říct, co si o nich opravdu myslí. Samozřejmě kvůli tomu má problémy i ve svých zaměstnáních. V seriálu vystupuje také hlavní hrdinky vlídná a tolerantní babička (Lois Smithová), jež se zajímá o historii. Další vystupující postavy pak tvoří vzorek obyvatel typického amerického maloměsta. Seriál Pravá krev nabízí celou řadu analogií a interpretací. Mnohožánrový mix lze vnímat jako alegorii o současné Americe paralyzované strachem po teroristických útocích z 11. září. Dále třeba jako polemizování nad rasismem, xenofobií a dalšími lidskými předsudky. Také jako drsnou karikaturu nejrůznějších kulturních ikon. Spletitý příběh si tak jde vyložit jako úvahu o riziku poznání, jež otvírá nepoznané sféry, což však může znamenat i propad do pekel.

Se seriálem Pravá krev, jenž převrací naruby schémata většiny běžných televizních soap-oper, se proto můžete těšit na zcela netradiční zážitky!

První série vznikla v roce 2008 a jako předloha posloužila série knih se Sookie Stackhouseovou jako hlavní hrdinkou. Celá románová série nese název The Southern Vampire Mysteries a v současné době čítá jedenáct dílů s tím, že autorka Charlaine Harrisová jich má v plánu 13.